Barchan v Jemnici

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 100 min
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ano

Do nedaleké Jemnice je to jen, co by kamenem dohodil. Kromě částečně dochovaných městských hradeb, barokního zámku a třech kostelů sv. Víta, sv. Jakuba a sv. Stanislava, je velkou zajímavostí města také pravidelně pořádaná slavnost Barchan.

Každý rok v červnu vždy po sv. Vítu se v Jemnici koná Historická slavnost Barchan, jejíž hlavní částí je běh čtyř mládenců oděných v krojích, který vyvrcholí bujarými oslavami. Vítěz závodu získá tzv. barchetový náprsník (odtud název slavnosti).

Celý tento závod je založen na pověsti o Elišce Přemyslovně, jež byla při válečném tažení svého chotě Jana Lucemburského, který údajně trestal vnitřní nepřátele, chráněna pevnými hradbami města Jemnice. Při bojích poslal král za Eliškou čtyři posly se zprávami o situaci v boji. Královna pak prvního běžce, který dorazil, odměnila barchetovým náprsníkem, druhého šátkem, třetího punčochami a posledního věncem.

Více informací o městu Jemnice a o unikátním Barchanu naleznete na oficiálních stránkách města nebo též zde


Tipy na výlet

Navštívit Dačice a nemít přitom fotku u pomníku kostky cukru je jako navštívit zámek a nejít přitom na prohlídku.

Město Slavonice na každého dýchne bohatou historií a jedinečnou architekturou. Z Dačic lze za renesančními skvosty Slavonic vyrazit též pěšky.

Nenáročný pěší výlet kolem kaskády rybníků do Kostelního Vydří, kde byl díky Friedrichu Egbertovi Dalbergovi založen karmelitánský klášter a kde se také nachází hrobka...