Zámek Dačice si připomíná 150 let od narození půvabné Terezie v. Dalberg

16. 6. 2016 uplyne celých 150 let od narození Terezie v. Dalberg, dcery Friedricha Ferdinanda v. Dalberga, majitele Dačického panství v letech 1859 až 1908. Terezie byla krásnou dívkou a také nadanou básnířkou, jejíž tvorbu oceňoval i Otokar Březina. Zemřela 23. 5. 1893 v nedožitých 27 letech.

Terezie v. Dalberg byla žačkou Výchovného ústavu řádových sester svatého Srdce Ježíšova ve Vídni. Její život a také vzdělávání však komplikovaly časté nemoci, které vedly dokonce až k ochrnutí. Tereziin zdravotní stav se zlepšil po návštěvě poutního místa v Lurdech, přesto zemřela ve 27 letech zřejmě na následky tuberkulózy.

Svůj myšlenkový a duchovní svět Terezie zachytila v básních protknutých smutkem ze života plného nemocí. Vycházely v katolických časopisech Zeitschrift für Dienstboten a St. Angela-Blatt a byly také vydány knižně v roce 1894 ve Vídni, tedy již po Tereziině smrti. Tato sbírka Tereziiných básní nese motto "Ein Vergissmeinnicht - an ihre Leiden und ihre Lieder", jež odkazuje k básni "Vergissmeinnicht" („Pomněnka“), kterou napsala roku 1885 v Dačicích. Tereziina tvorba zaujala i českého básníka Otokara Březinu, jenž společně se Sigismundem Bouškou dokonce navštívil Tereziino poslední místo odpočinku na městském hřbitově u Svatého Rocha v Dačicích.

Roku 1894 vznikl také jeden z nejcennějších exponátů Dačického zámku - Tereziin portrét vytvořený posmrtně dle fotografie. Autorem pastelové podobizny je světoznámý původem český malíř František Kupka. Obraz Terezie v. Dalberg pochází z období Kupkova pobytu ve Vídni tedy těsně před tím, než odjel do Francie, kde se jeho tvorba již zcela obrátila směrem k abstraktnímu umění.

Kupkův obraz Terezie v. Dalberg je v dnešní době součástí prohlídkové trasy Dačického zámku, k jejíž návštěvě Vás srdečně zveme. V rámci prohlídky se pak o životě Terezie v. Dalberg - nesmírně nadané básnířky a půvabné dívky - dozvíte mnohem více.